۲۰۱۶۰۷۰۲_۱۸۵۶۲۴
مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به فعال بودن ۲۱ هزار خانوار بهره‌بردار در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد جمعیت شهرستان در بخش کشاورزی فعالیت دارند که در آمد ناخالص سالانه آنها ۴۴۴ میلیارد تومان است.

خبرگزاری فارس: درآمد ناخالص سالانه بخش کشاورزی کاشمر 444 میلیارد تومان است

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، سید ابوالقاسم موسوی ظهر امروز در آئین تقدیر از قهرمانان تولید در بخش کشاورزی کاشمر اظهار داشت: هم‌اکنون بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهرستان به طور مستقیم در بخش کشاورزی مشغول هستند که با احتساب بازنشستگان و کارمندانی که وارد این حوزه شدند بالغ بر ۸۵ درصد جمعیت درگیر فعالیت‌های این حوزه شدند.

وی با بیان اینکه فعالان کشاورزی در سطح ۲۲ هزار و ۶۰۰ هکتار اراضی و باغات به تولید محصولات کشاورزی می‌پردازند، گفت: آبیاری اراضی بخش کشاورزی از محل ۶۸۵ منبع آبی شامل قنوات، چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، چشمه‌ها، سدها، بندها و رودخانه‌های فصلی انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اینکه به طور متوسط در هر ثانیه ۴ هزار و ۷۰۰ لیتر آب برای استفاده در بخش کشاورزی از منابع آبی شهرستان استحصال و مصرف می‌شود، گفت: سالانه ۱۴۸ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی کاشمر مصرف می‌شود، لذا با توجه به مساحت شهرستان و بارندگی سالانه ۱۹۱ میلی‌متر، میزان آب تجدیدپذیر ۱۸۶ میلیون متر مکعب است که به دلیل موقعیت جغرافیایی شهرستان ۴۴ میلیون مترمکعب آب تجدیدپذیر کاشمر به سمت شهرستان‌های نیشابور، سبزوار، مه‌ولات و به ویژه خلیل‌آباد جاری می‌شود.

وی با بیان این که میزان آب تجدیدپذیر باقی‌مانده که جذب منابع آبی کاشمر می‌شود ۱۴۲ میلیون متر مکعب است، افزود: اگر بخواهیم ۱۰ درصد آب مصرفی را برای بخش شرب و صنعت در نظر بگیریم میزان آب تجدیدپذیر و میزان آبی که استحصال می‌شود ۱۱۵ درصد است، بنابراین در صورتی که با مدیریت صحیح بتوانیم از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر استفاده کنیم قطعاً امکان بهره‌برداری آتی از این منابع وجود دارد.

موسوی با ابراز تأسف از برداشت بی‌رویه آب از منابع آب خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۳ برابر این ۴۰ درصد آب از منابع آبی برداشت می‌شود که مشخص می‌شود وضعیت منابع آبی در حالت بحرانی و فوق بحرانی است به طوری که در برخی نقاط شهرستان شاهد افت سطح آب‌های زیرزمینی بین یک تا سه متر هستیم.

وی با تأکید بر اینکه با کمک کشاورزان و همراهی دستگاه‌های اجرایی باید به سمت کشت‌های مقاوم و گلخانه‌ای، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری، استفاده از مالچ پلاستیک و کشت نشایی حرکت کنیم، یادآور شد: با عملیاتی کردن این روش‌ها خواهیم توانست بخش عمده‌ای از آب مصرفی در حوزه کشاورزی را به حداقل برسانیم و از هدررفت آب جلوگیری کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به تولید ۲۹۰ هزار تن محصولات کشاورزی با درآمد ناخالص ۳۱۱ میلیارد تومان تصریح کرد: در بخش تولیدات دامی نیز ۳۶۳ واحد دامی در سطح شهرستان فعالیت دارند که با تولید ۴۰ هزار تن محصولات دامی سالانه ۱۳۳ میلیارد تومان درآمد ناخالص کسب می‌کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *